Soud dal za pravdu maturantce. Nově se u testů bude zkoumat i obsah otázek
Po státní maturitě 2012 zadal ministr Fiala audit a ustanovil odbornou komisi pro revizi státních maturit

První tři kroky ke kvalitnějšímu českému školství


„Otevřený dopis ministrovi školství Mgr. Josefu Dobešovi k nové státní maturitě“ má už více než deset a půl tisíce signatářů, kteří vyjadřují hlubokou nespokojenost s průběhem a kvalitou nové státní maturity.


Ministr Dobeš v dubnu 2011 prohlásil: „Pokud dojde k systémové chybě, pak se ctí řeknu, udělal jsem tuto chybu, toto jsem nezvládl a zde je moje rezignace.“1

A také (koncem března): „Já jsem garantem pro českou vládu, pro pana premiéra, že státní maturity dopadnou dobře. (…) Nestalo-li by se to tak, (…) pak jednoznačně nabízím rezignaci v případě, že (…) by někde byly neobjektivní podmínky státní maturity…“2

K systémové chybě došlo. Za systémovou chybu jednoznačně považujeme neumožnění veřejné oponentury k jednotlivým úlohám ve všech maturitních testech.

Neobjektivní podmínky státní maturity byly všude. Písemné práce studentů hodnotil jeden jejich učitel. Na ústní část společné části maturity byly kladeny na různých školách různé nároky. Zadání testů pro handicapované studenty se lišilo od zadání testů pro studenty bez handicapu.


Ukázalo se, že státní maturita v letošní podobě je nesmyslná a demotivující. Je zřejmé, že v této podobě nepovede ke zkvalitnění českého školství.

Josef Dobeš se v mnoha směrech projevil jako nekompetentní ministr školství.


Vyzýváme Josefa Dobeše, aby dodržel slovo muže a podal demisi.

Vyzýváme předsedu vlády Petra Nečase, aby na místo nového ministra školství jmenoval člověka, který bude schopen dlouhodobě postupovat tak, aby se školství stalo jednou z priorit v České republice.

Vyzýváme osoby se zákonodárnou iniciativou, aby se zasadily o změny příslušných zákonů a vyhlášek na základě odborné oponentury k letošní podobě maturitní zkoušky, se kterou, jak doufáme, odborníci brzy vystoupí.


Členové iniciativy Maturantiproti.cz


1 http://www.impuls.cz/clanek/video-josef-dobes-veckari-zvladli-puc-a-pomohli-premierovi/230185
2 http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/871656


Zpět do dokumentů

Autorka otevřeného dopisu: Dana Večerková, dana.vecerkova@gmail.com
Správce webu: Daniel Kurowski, dakur@dta3.com