trailer ke zhlédnutí zde

Na konci října 2009 byl Radou Jihomoravského kraje odvolán ředitel brněnského Gymnázia Matyáše Lercha. Důvodem byla „závažná porušení právního předpisu“, prý špatně hospodařil s finančními prostředky pro školu. Proti odvolání se okamžitě zvedla vlna odporu. Studenti, učitelé, rodiče i další nevěřili, že odvolání Petra Kovače bylo spravedlivé.

Dokument Ředitelské volno nabízí upřímný pohled na kauzu očima jejích čtyř hlavních „hrdinů“.

Daniel Kurowski zastupuje studenty politicky spící generace. Před případem na GML se nad činy politiků mnoho nezamýšlel, občas si jako všichni na něco zanadával, ale k vlastní občanské aktivitě ho nic nevedlo. Probudilo ho rozhodnutí radních v neprospěch oblíbeného ředitele?

Učitel Stanislav Zajíček vedl v roce 1989 revoluci v Uherském Brodě. Jakou cítil souvislost mezi listopadovým děním tenkrát tam a po dvaceti letech v Brně?

A proč odvolání ředitele donutilo rodiče studentů gymnázia, mezi nimi i Josefa Morávka, založit vlastní občanské sdružení?

Petr Kovač, odvolaný ředitel GML, se ocitnul v hledáčku širší veřejnosti. Čemu všemu musel čelit a kde pro to bral sílu?

Ředitelské volno zachycuje ve vzpomínkách i autentických nahrávkách atmosféru a dění kolem případu, kde se střetly hlasy stovek studentů a jedenácti radních. Jak složité je dnes hájit pravdu a spravedlnost? A má to vůbec smysl?

Režie: Dana Večerková
Kamera: Jan Kuchař, Martin Nováček

© Chceme vědět proč 2011